Özel Ebru Kursları Çukurovada

Ebru Çeşitleri Nelerdir

Thumbnail image 

Ebru Çeşitleri Nelerdir


Ebru kursumuzda tüm ebru çeşitleri için eğitim verilmektedir. Anadolu Sanat Merkezi olarak gerek felsefesi gerekse tüm uygulamalı çalışmaların yapılmasına özen gösteriyoruz.


Çift Ebru: Daha önce yapılmış bir ebrulu kağıdın üzerine yeni yapılmış bir ebru alınarak yapılır.


Hatip Ebru: İsmini bu tekniği bulan kişi olan Hatibi Mehmed Efendi’den alır. 18 yy. da Ayasofya Camii zemini çiçekli veya hatip ebru için hazırlanmış boyalardan oluşan süslemelerden yapılır. Bunun için her damlanın oluşturduğu dairenin içine ikinci, üçünce ve isteğe göre daha fazla sayıda damla bırakılır ve iç içe değişik renklerden oluşturulmuş daireler elde edilir. Tekniği uygulayan kişiye göre değişmekle birlikte teknenin uzun kenarı boyunca 5-6, kısa kenarı boyunca 4-5 daire oluşturulması tercih edilir. Daha sonra çapraz hareketler ile hatip desenleri ortaya çıkar. Bu desene verilen diğer isimler ise yürekli, taraklı yürek, yıldız, çarkıfelek ve menekşedir.


Ebru Çeşitleri Nelerdir Ebru Eğitimi Nasıl Olur Ebru Nerelerde Uygulanır Ebru Uygulama Yerleri Ebru Nerede Çalışabilirim gibi sorularınızın tamamını kursumuzda öğrenebilirsiniz.


Thumbnail image 

Kayseride Örnek Ebru Çeşitleri, Kayserideki En Güzel Ebru Çeşitleri, Kayserideki En İyi Ebru Çeşitleri Nelerdir, Kayserideki En Kaliteli Ebru Çeşitleri